kvele
2010-05-07T11:20:29Z
fist wrote:

4 i 6) Jednostavno te ne mogu razumjeti. Postavim ti link gdje osoba iz vrha policije zadužena za osiguranja sportskih susreta govori kakva je i zašto procedura. Dakle, tu je proceduru netko propisao nakon temeljitog proučavanja materije i nakon pronalaska najučinkovitijeg i najsvrsishodnijeg načina rješavanja paljenja pirotehnike. I ti sad ti pričaš o favelama itd. Pa ako ti nije jasno zašto je procedura upravo ovakva, zašto ne pošalješ mail MUP-u i PU s pitanjem zašto su sami propisali takav postupak, a onda ga se nisu držali.

8) Zato jer sam na utakmici Dinama sa svojih 106 kg i 32 godine starosti i s Dinamovim dresom na leđima u očima specijalaca potencijalni huligan i šljam kojeg treba razbiti čim ih slučajno pogledam, a na utakmicama repke sam s dresom repke pravi hrvatski sin, domljub i pravi navijač.

4) i 6) Pa ti opet ne shvačaš bit, a btw onaj link od prije 2 godine..pa ne znamo kakva je sad procedura.. napisao sam da je procedura vani(Engleska) koliko ja znam da odmah odu i izvuku ljude koje pravre nered(pale baklje itd...)..
.jer ako je tebi pojavljivanje policije, naravno mirno, dovoljan razlog da razularena masa krene u direktan obračun s njima onda stvarno..
nije bitna procedura, već idioti kojima pojavljivanje plavaca i odvođenje "njihovog" može biti okidač da idu u direktni okršaj s zakonom odnosno murijom.

Ponavljam nije bitna procedura, ali meni ne postoji dovoljno dobar razlog zašto je gomila krenila na mirno, ponavljam mirno, izdvajanje dečka koji je zapalio baklju... ja da sam na stadionu sigurno ne bi krenio na muriju ako privode nekoga tko pravi nered.. --> a sad ćeš ti reći zašto to isto nisu napravili na jugu, ili u srijedu u šibeniku?!? ali to uopće nije bitno.. odnekud moraju krenuti..

8) Ta takvu tvoju sliku upravo su i krivi BBB(naravno radikalna manjina) a ne ti... ne slažem se s tim ali tako je.. A čuj svi manje više imaju neke predrasude.. pa ne možeš to onda zamjerati policajcima..
Imperare sibi maximum imperium est!
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T11:29:51Z
Stipe wrote:

fist wrote:

8) Zato jer sam na utakmici Dinama sa svojih 106 kg i 32 godine starosti i s Dinamovim dresom na leđima u očima specijalaca potencijalni huligan i šljam kojeg treba razbiti čim ih slučajno pogledam

IMO previđaš kako je zapravo došlo do toga. Odnosno, tko je kriv za to što si potencijalni huligan.
Jer potencijalni huligan si u očima bilo kojeg građanina koji taj dan prolazi gradom pa naiđe na tebe, ne samo u očima specijalaca.
Prema tome, lako je zaključiti tko je kriv za tu sliku.
To će tako i biti dok se navijanje i razbijanje ne razgraniče, a to će trajati dugo i zahtijevati određene mjere koje su već spominjane na temi.

Isto tako, među huliganima je postalo neko "herojsko djelo" udariti ili napasti policajca, zaštitara ili bilo koga trećeg koji tamo za tu svoju crkavicu mora imati posla s takvom ekipom. Totalna nebuloza. Pri tome je neovisno radi li se u HR policiji ili bilo kojoj drugoj, jer slične su scene i iz inozemstva gdje su bili naši navijači.
To je druga paradigma koju treba iskorjeniti. Između ostalog, i sami navijači bi se trebali distancirati od takvih stvari.

-Stipe

Većina navijača osuđuje huliganizam, uključujući mene koji sam bivši navijač. Isto tako se zalažem za odstranjivanje huligana s tribina. Zato postoje kamere, zato postoje lisice, zato postoje sudovi. Specijalci na sjeveru nisu uhićivali huligane, već brutalno tukli sve i svakoga. Ovo me podsjeća na politiku SAD-a u Iraku i Afganistanu. Taliban ubije američkog vojnika, vojska u osveti pobije desetke ljudi, ponekog talibana ali i mnoštvo nevinih. Tada rodbina i prijatelji nevinog ubijenog, iako dotada možda potpuno pacifistički nastrojeni, iz osvete postaju teroristi i ubojice. Ako mene ili mog prijatelj, rođaka, ženu netko udari bez razloga - vraćam s kamatama.

Nagradno pitanje:

Zar je svaki musliman član Al Qaide?
Zar je svaki navijač huligan?

Ako ste odgovorili sa da na oba pitanja, čestitam, osvojili ste USA Green card i vikend izlete u Guantanamo na prebijanje zatočenika uz zvuke heavy metala. Utješna nagrada, članstvo u interventim jedinicama MUP-a RH:
nofrx
2010-05-07T11:38:23Z
Ja mislim da trebamo razdvojiti šta je bolje za društvo, od toga šta je bolje za naš ego. Ja vjerujem da su mnogi obični građani više puta osjetili strah od huligana i tzv. navijača. I kad gledaju kako ih interventna pendreči, to im daje satisfakciju.
Ali to je pogrešan način rješevanja problema i pogrešan način zauzimanja stavova. Ego ne bi smio bit iznad napretka društva.
KW CHAMPION
Stipe
2010-05-07T11:40:01Z
fist wrote:

Većina navijača osuđuje huliganizam, uključujući mene koji sam bivši navijač.

Vjerojatno.
Međutim, to još uvijek nije dovoljno ukorjenjeno u kulturu navijanja. Osuđivanje takvih imbecilnih stvari poput razbijanja tramvaja i slično.
To osuđivanje će biti na dovoljnom nivou tek kad na jednog mulca koji ide razbijati tramvaj promptno i jasno reagiraju trojica oko njega koji mu vele da prestane s glupostima. I to upravo zato jer vas sramoti sve zajedno.

Trenutno je situacija obrnuta.

Quote:

Zar je svaki musliman član Al Qaide?
Zar je svaki navijač huligan?

Nije.

-Stipe
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T12:02:25Z
kvele wrote:

4) i 6) Pa ti opet ne shvačaš bit, a btw onaj link od prije 2 godine..pa ne znamo kakva je sad procedura.. napisao sam da je procedura vani(Engleska) koliko ja znam da odmah odu i izvuku ljude koje pravre nered(pale baklje itd...)..
.jer ako je tebi pojavljivanje policije, naravno mirno, dovoljan razlog da razularena masa krene u direktan obračun s njima onda stvarno..
nije bitna procedura, već idioti kojima pojavljivanje plavaca i odvođenje "njihovog" može biti okidač da idu u direktni okršaj s zakonom odnosno murijom.

Ponavljam nije bitna procedura, ali meni ne postoji dovoljno dobar razlog zašto je gomila krenila na mirno, ponavljam mirno, izdvajanje dečka koji je zapalio baklju... ja da sam na stadionu sigurno ne bi krenio na muriju ako privode nekoga tko pravi nered.. --> a sad ćeš ti reći zašto to isto nisu napravili na jugu, ili u srijedu u šibeniku?!? ali to uopće nije bitno.. odnekud moraju krenuti..

Ja ne shvaćam bit?? Policija se nije samo pojavila već su ispod tribine istok kornjače premlatile klinca koji je zapalio prvu baklju. To je vidjela starija ekipa sa istoka i poludila.

Ali ok, neću te više uvjeravati jer vidim da nema smisla. Samo ću ti reći da živim da dan kad će najveći kriminalci u državi biti nogometni huligani. Tad ću znati da živim u krasnoj zemlji u kojoj nema zločinačkih organizacija, korupcije, rekordne nezaposlenosti, gladi, tajkunizacije ...., samo strašni teroristi BBB
kvele
2010-05-07T12:17:29Z
fist wrote:

Ja ne shvaćam bit?? Policija se nije samo pojavila već su ispod tribine istok kornjače premlatile klinca koji je zapalio prvu baklju. To je vidjela starija ekipa sa istoka i poludila.

Ali ok, neću te više uvjeravati jer vidim da nema smisla. Samo ću ti reći da živim da dan kad će najveći kriminalci u državi biti nogometni huligani. Tad ću znati da živim u krasnoj zemlji u kojoj nema zločinačkih organizacija, korupcije, rekordne nezaposlenosti, gladi, tajkunizacije ...., samo strašni teroristi BBB

Istina, ja nisam bio tamo i nisam vidio da su kornjače kako ih ti spoprdno nazivaš premlatile klinca.. ali koliko sam skužio nisi bio ni ti pa mi nije jasno kako to možeš tvrditi.

Ja sudim samo ono što sam vidio, a to je da su ovi došli mirno po klinca, a ostali popizdili za bezveze...i krenuli u fight

I opet ne shvaćaš bit, a to je da rulja nema pravo napadati službene osobe(time ne dajem ni službenim osobama za pravo da izudaraju nekoga tko je zapalio baklju ) , ali očito toga nisi svjestan pa nema više smisla ponavljati..

i ova zadnja rečenica tvoja je samo opravdavanje tih milih BBB..nije bitno što oni ne valjaju jer ne valja ni politika ni vlada, ni mafija..---> trenutno raspravljamo o njima, a oni ne valjaju(naravno radikali)..
a ići spominjati kako oni nisu najveći problem je samo pravdanje njihovih sranja..
narvno da nisu najveći problem, ali su problem i tu nema rasprave.

Boli me k tko je crveni, crn, srbin, albanac, hrvat, BBB, Torcidaš, Funcut.. za mene postoje dobri i loši ljudi..

I dok god ljudi razmišljaju kao i ti, a to je da zlo opravdavaju zlom, nikad nećemo kao društvo naprijed..nikada.
Imperare sibi maximum imperium est!
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T12:33:08Z
kvele wrote:

Istina, ja nisam bio tamo i nisam vidio da su kornjače kako ih ti spoprdno nazivaš premlatile klinca.. ali koliko sam skužio nisi bio ni ti pa mi nije jasno kako to možeš tvrditi.

Ja sudim samo ono što sam vidio, a to je da su ovi došli mirno po klinca, a ostali popizdili za bezveze...i krenuli u fight

I opet ne shvaćaš bit, a to je da rulja nema pravo napadati službene osobe(time ne dajem ni službenim osobama za pravo da izudaraju nekoga tko je zapalio baklju ) , ali očito toga nisi svjestan pa nema više smisla ponavljati..

i ova zadnja rečenica tvoja je samo opravdavanje tih milih BBB..nije bitno što oni ne valjaju jer ne valja ni politika ni vlada, ni mafija..---> trenutno raspravljamo o njima, a oni ne valjaju(naravno radikali)..
a ići spominjati kako oni nisu najveći problem je samo pravdanje njihovih sranja..
narvno da nisu najveći problem, ali su problem i tu nema rasprave.

Boli me k tko je crveni, crn, srbin, albanac, hrvat, BBB, Torcidaš, Funcut.. za mene postoje dobri i loši ljudi..

I dok god ljudi razmišljaju kao i ti, a to je da zlo opravdavaju zlom, nikad nećemo kao društvo naprijed..nikada.

A ti nikako ne shvaćaš da je osuđujem huliganizam ali osuđujem likove kao što si ti koji SVE navijače nazivaju ruljom. BBB su navijačka grupa koja kao i sve ostale grupe širom svijeta imaju radikalnu manjinu koja radi probleme i koje treba onemogućiti u tome ali ne možeš etiketirati cijelu grupu zbog radikalne manjine.

Ako netko iz tvog društva u diskoteci razbije čašu, je li ispravno da redari premlate i njega i tebe i cijelo vaše društvo?????

A tvoja rečenica o "mojim milim BBB" mi govori da očito imaš neke osobne strahove i paranoje od BBB kad ih tako patološki ne podnosiš.
Stipe
2010-05-07T12:40:55Z
fist wrote:

Ako netko iz tvog društva u diskoteci razbije čašu, je li ispravno da redari premlate i njega i tebe i cijelo vaše društvo?????

Ajde netko i razbije, pa nikome ništa za to.

Ali ako netko iz nekog društva u diskoteci jedan vikend razbije čašu,
pa drugi vikend razbije čašu,
treći vikend baci stolicu na redara,
četvrti vikend kamenjem gađa prozore kluba,
peti vikend opet razbije čašu,
šesti vikend se unosi redarima u facu s "ubij redare",
sedmi vikend razbije čašu -

Misliš li da će to promijeniti situaciju u tvojoj analogiji i u tom cijelom društvu?

Btw, mudro bi bilo iz takvog se društva maknuti i takvo ponašanje osuditi.

Quote:

A tvoja rečenica o "mojim milim BBB" mi govori da očito imaš neke osobne strahove i paranoje od BBB kad ih tako patološki ne podnosiš.

Mislim da pretjeruješ, Kvele je razumno pisao.

-Stipe
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T12:45:07Z
Stipe wrote:

Ajde netko i razbije, pa nikome ništa za to.

Ali ako netko iz nekog društva u diskoteci jedan vikend razbije čašu,
pa drugi vikend razbije čašu,
treći vikend baci stolicu na redara,
četvrti vikend kamenjem gađa prozore kluba,
peti vikend opet razbije čašu,
šesti vikend se unosi redarima u facu s "ubij redare",
sedmi vikend razbije čašu -

Misliš li da će to promijeniti situaciju u tvojoj analogiji i u tom cijelom društvu?

Btw, mudro bi bilo iz takvog se društva maknuti i takvo ponašanje osuditi.

-Stipe

Ako taj netko kad prvi put razbije čašu, plati tu čašu, pa još dobije kaznu za razbijanje čaše i nakon toga zabranu ulaska u tu diskoteku, tada će i redari i cijelo društvo moći biti u mirnom suživotu sve sljedeće vikende.

Jel te ova analogija zadovoljava?
Stipe
2010-05-07T12:47:48Z
fist wrote:

Ako taj netko kad prvi put razbije čašu, plati tu čašu, pa još dobije kaznu za razbijanje čaše i nakon toga zabranu ulaska u tu diskoteku, tada će i redari i cijelo društvo moći biti u mirnom suživotu sve sljedeće vikende.

Jel te ova analogija zadovoljava?

Zadovoljavaju me žene.

Ova analogija je korektna. :)20

-Stipe
Olde Scum
2010-05-07T13:03:39Z
fist wrote:

[

8) Zato jer sam na utakmici Dinama sa svojih 106 kg i 32 godine starosti i s Dinamovim dresom na leđima u očima specijalaca potencijalni huligan i šljam kojeg treba razbiti čim ih slučajno pogledam, a na utakmicama repke sam s dresom repke pravi hrvatski sin, domljub i pravi navijač.

kako pošten hrvat u ovo vrijeme uopće može imat 106 kg....? a kao kriza je? vidim nije baš tako loše kako se priča? jedino ak imaš cca. 260, onda ajde...
naravno da te pandur oće po grbi, on sa svojom plaćom nemre 106 natuć..
Stipe
2010-05-07T13:06:33Z
Olde Scum wrote:

fist wrote:

kako pošten hrvat u ovo vrijeme uopće može imat 106 kg....? a kao kriza je? vidim nije baš tako loše kako se priča? jedino ak imaš cca. 260, onda ajde...

Kakve veze Fist ima s poštenim Hrvatima, pa to je manager i maltene zlatna mladež. :)18

-Stipe
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T13:09:32Z
Olde Scum wrote:

fist wrote:

[

Na jedan tipično nehrvatski način.

Tako da recimo nakon srednje upiše faks, konobari da si ga mogao plaćati, pa se nakon faksa zaposli, pa se trudi i radi ko konj da bi napredovao, pa napreduje, pa upiše MBA koji je pri kraju pa nekako uspije doći do plaće dovoljno dobre da si može priuštiti finu papicu. Trudom dakle. A mogao sam i u policiju pa bih opet bio debeli i lepi. :)20
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T13:11:57Z
Stipe wrote:

Kakve veze Fist ima s poštenim Hrvatima, pa to je manager i maltene zlatna mladež. :)18

-Stipe

A ne, zlatna mladež su djeca roditelja koji su u devedestima političko-ognjištarskim vezzama pokrali Hrvatsku. Mi ostali smo mali bedaki koji još uvijek gaje iluzije da se radom i poštenjem možda može uspjeti.

A i draži mi je gym od raznoraznih Špica pa i time ne upadam u krug zlatne mladeži:)20
Stipe
2010-05-07T13:28:49Z
Da se vratimo na temu.

Problem je, u startu, nasilje koje izazivaju dijelovi navijača. Opravdanja tipa "a što s mafijom" su bespredmetna. Problem trganja stadiona ostaje posve isti s mafijom i bez nje.
Opravdanja tipa "policija je kriva" su mi, ako gledamo cijelu situaciju, također bespredmetna. Dešava se isto s našom i bilo čijom drugom policijom.
Smatram odgovornima za cijelu situaciju isključivo one koji stvaraju probleme.
Razlog zašto se ostali puk kloni svih navijača je posve razumljiv - ne može si čovjek priuštiti rizik da gleda je li to jedan od normalnih navijača ili od nasilnika. To je jednostavno tako.
Razlog zašto to isto tako uzrokuje manjak ljubitelja sporta na utakmicama, a u ime "pravih navijača koji idu i na gostovanja" pa ovi prvi zaziru zbog divljanja ovih drugih je također razumljiv.
Kilometrima smo daleko od punih stadiona i dobre sportske atmosfere. US model kojeg opisuje Zatoichi, gdje možeš biti lud koliko hoćeš, obojati se, derati se, nositi ogromne kažiprste od metar i pol, ali bez da nekome (ili nečemu) radiš štetu, puno mi se više sviđa.

Što se rješenja tiče, refleks populacije (i populistička "metoda") je "povećajte ovlasti policiji". Međutim, to nije rješenje. Nema ovlasti koja im nedostaje.
Što se stvarnijeg rješenja tiče, postoje dvije stvari koje daju rezultate. Sankcije i prevencija. Trenutno se za bilo kakvo sranje koje se napravi ne snose odgovarajuće posljedice. Poanta mjera Margaret Thatcher su bile zatvorske kazne i uklanjanje. Ne "ovlasti". Trenutno nitko nema strah od posljedica - da ima, ne bi se unosili u lice policajcima ili ih gađali stolcima koje su polomili sa stadiona. Sankcionirati, pozatvarati (uz radnu obvezu jasno), globiti - to bi već nešto bilo. Dosad se politika, IMO, nije htjela u to upuštati zato jer bi navijači stali uz "navijače", a ne kontra njih! Što znači, negativne političke poene.

Što se tiče prevencije, tu stvari idu već puno šire. Vidio sam da Perasović, koji veli kako već desetak godina proučava fenomen navijačkog nasilja, smatra kako represija sama nije rješenje. Slažem se.
Međutim, problem je i dalje zahtjevan. On dalje predlaže timove sociologa koji bi bili s navijačima na klupicama, imali street cred i na taj način utjecali na njih.
To smatram nepraktičnim i nerealnim. Mislim da tražiti od sociologa da tako nešto urade jednostavno ne bi bilo praktično i nije realno. Mislim da je preteško utjecati na takve grupe na način da im se, kad su stariji, imputira sociologa sa strane. Tada bi već trebale postojati silnice iznutra koje bi ih vodile u boljem i željenom smjeru. To je ono što sam spomenuo ranije kad sam rekao kako bi na ekipu koja bi razbijala tramvaje već sami po sebi trebali reagirati - drugi navijači. Reći im kako ne žele da se šal kojeg nose i jedan i drugi povezuju s takvim imbecilnim činovima.

Mislim da se ovakvi problemi rješavaju ranije - i to u osnovnoj školi. Tamo gdje i nastaje. Mislim da se tamo na klince može utjecati. Da im se može promovirati i sport, i navijanje, i podržavanje i bodrenje.
Npr. za klince se rade tribine kontra droga. Tu se upozori na sve opasnosti i kasnije si ih jednostavno - svjestan. Nikome se ne desi da se rokne, fino mu je, i nastavio bi - a da nije svjestan i opasnosti.
(btw tu se radi i jedan autogol, gdje se i kontra marihuane pretjeruje s pričama, pa se izgubi kredibilitet govornika; ali to ovdje nije toliko bitno)
Slično se može - i treba - opsežno i često raditi po školama i u vezi drugog tipičnog problema mladih, a to je kultura navijanja koja je kod nas zastranila.

-Stipe
fist
  • fist
  • Advanced Member
2010-05-07T13:47:17Z
Stipe wrote:

Da se vratimo na temu.

Problem je, u startu, nasilje koje izazivaju dijelovi navijača. Opravdanja tipa "a što s mafijom" su bespredmetna. Problem trganja stadiona ostaje posve isti s mafijom i bez nje.

-Stipe

Nije istina. Te dvije stvari su jako usko povezane i zato stalno potenciram tu vezu. Ovoj huliganskoj manjini su uzori gradski mafijaši prema kojima se i policija i političari odnose s velikim respektom. Klinjo vidi kako mafijaškim šefovima ne može ništa niti policija niti sudstvo pa misle da su i oni imuni pred zakonom. Vide kako se ekipa koja se prije 10 10-15 godina mlatila i reketarila, danas voze u skupim autima, nose fina odjela, imaju nekretnine na Laništu i slikaju se s visokim vojnim i policijskim dužnosnicima. Klinci to vide i misle, ok, zašto ne, mogu i ja to.

Šta po novinama piše svaki dan? Hoćeš danas naslov iz Večernjeg? "Mravak oštetio HEP za 84 000 000 Eura"? I nikom ništa. A klinjo misli, nek se *ebu, ako to nije kažnjivo, zašto bi mene mlatili i kažnjavali zbog baklje!

Stipe, pametan si dečko. Vjerujem da ti je jasno da ne pokušavam biti đavolji odvjetnik, samo nastojim otvoriti oči nekima koji smatraju da su svi navijači stoka, svi policajci cvijeće, a da je ženama mjesto samo u kuhinji i na madracu!

banky
  • banky
  • Advanced Member Topic Starter
2010-05-07T14:19:37Z
Zatoichi wrote:

hehe,intersantno da ja "glumim"strucnjaka a ti kao "turista"znas sve....hebiga,nekima se u hrvatskoj digne kiselina kad Zatoichi spomene kak je u americi ljepo il kak se nesto moze ovdje sto se kod vas nemoze...al ja tu nemogu nista osim da se vratim na temu.........ko sto sam rekao,ovdje nema organiziranih huligana,nema tuca sa policijom a ak se i desi negdje onda je vrlo rjetko,ak te policajac-i udari-e i to recimo vise puta a ti mu nisi nista uradio,mozes ga tuciti,stim odmah tuzis i department gdje on radi...ak imas dokaze,recimo snimka sa kamere,dobices ogromne pare bez da ides na sud..pravi se deal,ak ti trazis 1000.000 oni ce ti dati 600.000 stim da potpises ugovor da neces nista pricati reporterima ili javno...normalno,ti uzimas pare i sutis jer ak ides na sud moras platiti advokate i sve ostale troskove,,,....najbolji primjer je Rodney King,garavi kriminalac kojeg je policija ganjala i kad ga je uhvatila ,tukla dok nije promjenio boju...sve je to bilo snimljeno kamerom i priokazano na tv..bile su ogromne demonstracije gdje su garavi provaljivali po trgovinama i krali sta su stigli...Rodney King je dobio nekoliko miliona dolara koje je kasnije izgubio na svojim advokatima zato sto je pravio neke pizdarije...rodni je trenutno u zatvoru u kaliforniji.......to je sad ak si neduzan al ak ti pravis pizdarije,budes kaznjen maksimalno,od tebe prave primjer tak da drugi nebi to uradili..znaci velika razlika,ovdje mozes povesti citavu familiju,mater ,oca,djecu,zenu,jedan super dozivljaj,ko kad ides na diznilend,pravo fun....aj sad da vidim nekog od vas da povede familiju na utakmicu Hajduk-Dinamo.......isto mi se cini da vasi politicari koriste ovu situaciju da malo pojacaju policiju ,kao da zele da naprave policijsku drzavu gdje ce lakse moci kontrolisati i "normalan "narod

jaoo sto je lijepo u ameriki :)20

Radje cu uzet tih par huligana, nego ovakvu policiju.

Train by day Joe Rogan Podcast by night, all day!
Stipe
2010-05-07T14:19:50Z
fist wrote:

Stipe wrote:

Da se vratimo na temu.

-Stipe

Nije istina. Te dvije stvari su jako usko povezane i zato stalno potenciram tu vezu. Ovoj huliganskoj manjini su uzori gradski mafijaši prema kojima se i policija i političari odnose s velikim respektom. Klinjo vidi kako mafijaškim šefovima ne može ništa niti policija niti sudstvo pa misle da su i oni imuni pred zakonom. Vide kako se ekipa koja se prije 10 10-15 godina mlatila i reketarila, danas voze u skupim autima, nose fina odjela, imaju nekretnine na Laništu i slikaju se s visokim vojnim i policijskim dužnosnicima. Klinci to vide i misle, ok, zašto ne, mogu i ja to.

Šta po novinama piše svaki dan? Hoćeš danas naslov iz Večernjeg? "Mravak oštetio HEP za 84 000 000 Eura"? I nikom ništa. A klinjo misli, nek se *ebu, ako to nije kažnjivo, zašto bi mene mlatili i kažnjavali zbog baklje!

Stipe, pametan si dečko. Vjerujem da ti je jasno da ne pokušavam biti đavolji odvjetnik, samo nastojim otvoriti oči nekima koji smatraju da su svi navijači stoka, svi policajci cvijeće, a da je ženama mjesto samo u kuhinji i na madracu!

Fiste, patroniziranje nam nije potrebno. Možemo razgovarati kao odrasli ljudi.

Poanta tog pasusa je kako "ispričavanje" i "opravdavanje" navijačkih uništavanja time što "postoje i druga zla" ili "ima i gorih stvari" pravno (a isto tako ni etički) jednostavno ne stoji, a često se poteže. Drugim riječima, ako si razbio tramvaj - plati ga i snosi sankcije. To što je netko protupravno stekao nešto treće te ne abolira ni na koji način.
Svaka grupa bi tražila neke racionalizacije svojih postupaka - i treba jasno reći kako to ne prolazi.

Ono što ti sada navodiš je da je divljanje povezano s mafijom u smislu da je oboje negativan dio određene kulture. Za to se slažem. To se rješava kroz evoluciju čitave kulture - od fair playa u sportu, preko nekih općih civilizacijskih normi ponašanja (uokvirene u zakone), preko društvenih normi neke manje okoline (kroz ono što se smatra prihvatljivim ili neprihvatljivim), solidarnosti, odgovornosti, itd. itd. Počevši s kućnim odgojem novih generacija.

Također, da, rekao si kako nisu svi navijači isti ili da nisu svi policajci isti. To je svima jasno. To smo apsolvirali i prešli smo na rješavanje problema tih koji nisu isti.
Isto tako, ti bi prvi trebao biti najglasniji protiv takvih incidenata - i to baš zato jer i tebe i sve navijače dovode na zao glas. To sam ti već bio spomenuo.

Ono što sam ja napravio u postu je otišao i korak dalje i pozabavio se time kako spomenute probleme riješiti. To je ono na što se treba okrenuti.

-Stipe
Olde Scum
2010-05-07T14:22:15Z
nije istina da su svi navijači na zlu glasu. jel ko čuo kaj loše o Gademzima? ako je iko ovdje čuo za Gademze 🙂
bbbmarc
2010-05-07T14:31:37Z
Olde Scum wrote:

nije istina da su svi navijači na zlu glasu. jel ko čuo kaj loše o Gademzima? ako je iko ovdje čuo za Gademze :)

Odl Bermondsey Bushwackers???

ps
kaj se ti i ovaj Dugoreščanin ne najdete na pivi i raspravite sve kak se spada?
Similar Topics
Users browsing this topic